pl

Szkolenie z Jeff Sutherland

20130327_1808212

Jeśli Scrum miałby serce to z pewnością położone byłoby ono w Bostonie.

Mieszkają tu Ken Schwaber i Jeff Sutherland twórcy Scrum. Uczestniczyłem na jednym ze szkoleń Certified Scrum Master prowadzonych przez Jeffa Sutherlanda w Bostonie i chciałbym podzielić się wrażeniami z uczestnictwa.

Szkolenie takie podbnie jak inne szkolenia dla Scrum Masterów trwa dwa dni. Odbyło się ono w centrum Bostonu na Congress Street 303 w siedzibie scruminc. Samo szkolenie prowadzone jest w sposób bardzo dynamiczny. Uczestnicy od samego początku samoorganizują się w zespoły Scrumowe i podczas dwóch dni doświadczają Scrum w praktyce.

20130328_183055

Jeff omawiając poszczególne elementy dostarcza wiele cennych anegdot i przykładów. Następnie uczestnicy praktykują w zespołach nowo poznane elementy. Taki układ daje szerokie spojrzenie, gdyż oparte na przykładach jaki i doświadczeniach uczestników z ćwiczeń w zespołach. Pracując w kilkuosobowych grupach jest wiele okazji by dzielić się doświadczeniami, dobrymi praktykami jak i problemami jakie napotkałem w pracy z Scrum jak i usłyszeć opinie innych.

Pracując w zespole z osobami dużych korporacji jak i małych firm z Nowego Jorku, Bostonu czy San Francisco dowiedziałem się jak Scrum funkcjonuje w ich firmach, również to, że często mierzą się z tymi samymi problemamy jakie są w Polsce.

W USA Scrum coraz częściej jest implementowany w działach innych niż IT, co potwierdza obecność osób z innych działów takich jak HR, sprzedaż na szkoleniu.

Uczestnicy szkolenia spotykają się na śniadaniu, obiedzie i na wspólnym spotkaniu po szkoleniu przy piwie. Była to dla mnie świetna okazja by w nieformalnej atmosferze przy piwie porozmawiać z Jeffem, wymienić się opiniami. Możliwość dyskusji z twórcą Scrum pozwoliła mi poznać nowe praktyki, które zamierzam bezzwłocznie wdrożyć. Szkolenie Certified Scrum Master prowadzone przez Jeffa, choć nie jest małym wydatkiem, uważam za cenne doświadczenie, które dostarczyło mi wiele inspiracji i sprawdzonych praktyk.